Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Ile farby kupić na m2 powierzchni?

Wnętrza Data publikacji - 27 marca, 2024 Autor - Redakcja ctn24.pl
Ile farby kupić na m2 powierzchni?

Wybierając się do sklepu po farbę, niejednokrotnie stajemy przed dylematem – ile farby właściwie powinniśmy zakupić? Zbyt mała ilość może spowodować, że proces malowania zostanie przerwany w najmniej odpowiednim momencie. Z kolei, kupienie za dużo farby to niepotrzebne dodatkowe koszty. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jak odpowiednio oszacować potrzebną ilość.

Ile farby potrzeba na m2 powierzchni?

Ilość farby, którą powinniśmy kupić, zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj farby, jej krycie, jakość i rodzaj podłoża, a nawet sposób nanoszenia. Generalnie przyjmuje się jednak, że średnie zużycie farby to ok. 1 litra na 10 m² powierzchni. To oczywiście jest średnia wartość, która w praktyce może różnić się w zależności od konkretnych warunków.

Rodzaj farby a ilość potrzebnej farby

Wybór farby zależy od tego, czy planujemy malowanie wnętrza czy zewnętrza budynku. Pojemność farby podawana przez producenta zwykle odnosi się do m2 jednej warstwy, co jest ważne do zapamiętania.

Farba do wnętrz

Farby przeznaczone do ścian i sufitów wewnątrz budynków charakteryzują się znacznie lepszym kryciem od farb zewnętrznych. Średnio na metr kwadratowy zużywa się około 130 – 200 ml farby do wnętrz. Oznacza to, że litr takiej farby wystarczy na pokrycie około 5 – 7 m² powierzchni jedną warstwą. Warto pamiętać, że takich warstw zazwyczaj potrzebujemy co najmniej dwie, co podwaja zużycie.

Farba do zewnętrz

Podczas malowania elewacji domu zużycie farby na m2 będzie większe. Farby do użytku zewnętrznego mają mniejszą wydajność, a grubość warstwy jest zazwyczaj większa, co powoduje, że litr farby pokryje ok. 4-6 m² powierzchni. Zużycie farby na m2 na powierzchni zewnętrznej zależy także od rodzaju i porowatości podłoża.

Podłoże a zużycie farby

Podłoże, na które planujemy nanosić farbę, ma fundamentalne znaczenie dla ilości zużytej farby. Materiał, jego porowatość, koloryt, czy nawet sąsiadująca roślinność mogą wpływać na liczbę potrzebnych do nakrycia powierzchni warstw.

Gładkie podłoże

Gładkie ściany i powierzchnie, które były już wcześniej malowane, absorbują mniej farby i łatwiej jest na nie nanosić kolejne warstwy. Często jedna warstwa farby jest już wystarczająca, aby uzyskać równomierny i kryjący kolor. Są jednak wyjątki, kiedy ściana wcześniej pokryta była ciemną farbą, a my chcemy nałożyć jasną – wtedy będziemy potrzebować więcej warstw farby.

Nierówne podłoże

Nierówna powierzchnia, jak np. tynk strukturalny, wymaga więcej farby. Porowate, chłonne podłoża również zwiększają zużycie farby. Jeżeli farba ma trafić bezpośrednio na świeżo położony tynk, ilość farby będzie znacznie większa, bo tynk „wchłania” jej dużo więcej, niż gładkie, już pomalowane powierzchnie. Szacuje się, że na takich powierzchniach rzeczywiste zużycie farby może być nawet dwukrotnie większe.

Sposoby obliczania ilości farby

Obliczanie ilości potrzebnej farby można przeprowadzić na dwa sposoby: szacunkowy i dokładny. Pierwszy z nich jest szybszy, ale naraża na ryzyko drobnych błędów. Drugi z kolei, choć bardziej czasochłonny, zapewnia największą precyzję.

Metoda szacunkowa

Metoda szacunkowa polega na mnożeniu powierzchni do pomalowania (w m²) przez średnie zużycie farby na m² podane przez producenta. Następnie wynik należy podzielić przez pojemność opakowania farby. W ten sposób znajdziemy ilość puszek farby, jakie potrzebujemy. Zawsze warto dodać jedną puszke „na wszelki wypadek”.

Metoda dokładna

Metoda dokładna to nic innego jak wykonanie testu na małym fragmencie ściany. W ten sposób można najdokładniej określić, jak daleko posunie się z daną ilością farby. Ten sposób jest szczególnie polecany w przypadku droższych farb, gdzie różnica w cenie pomiędzy zakupem zbyt dużej a odpowiedniej ilości produktu może być znaczna.

Praktyczne wskazówki i porady

Podczas malowania warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą pomóc zaoszczędzić farbę oraz zwiększyć komfort i efektywność prac. Przygotowanie powierzchni do malowania to klucz do oszczędności, dobrze jest więc zainwestować w gruntowanie ścian. Zakup kilku puszek farby na raz to gwarancja tego, że kolor będzie jednolity – różne partie farby mogą nieznacznie różnić się odcieniem. Kupowanie farby z zapasem pozwala uniknąć sytuacji, w której podczas pracy zabraknie nam farby.

Podsumowanie

Zakup odpowiedniej ilości farby to klucz do skutecznego i efektywnego malowania. Pamiętaj o sprawdzeniu zużycia farby na m2 podanego na opakowaniu przez producenta, uwzględnieniu rodzaju i stanu podłoża oraz typu farby. Jeżeli masz wątpliwości, wybierz metodę dokładną – na dłuższą metę pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze. W końcu, lepiej zapobiegać, niż leczyć i dopiero po fakcie zastanawiać się, ile farby kupić na m2 powierzchni.

Sprawdź też:

Renaturyzacja rzek

Redakcja ctn24.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?