Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Co na mole spożywcze i ubraniowe w naszym domu?

Dom Data publikacji - 24 lutego, 2024 Autor - Redakcja ctn24.pl
co na mole spożywcze

Nieproszonym gościem w naszym domu, jest Mklik mączny, czyli mól spożywczy oraz Mól włosienniczek lubujący się w odzieży. Są one szaro-brązowego bądź popielatego ubarwienia, a ich długość ciała osiąga od 6 do nawet 14 mm. Nie są zatem mikroskopijnych rozmiarów, a mimo to często niezauważone przedostają się do naszych domów powodując szkody. Co na mole działa? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Skąd się biorą mole?

Mkliki mączne mogą rozmnażać się już w magazynach z żywnością i transporcie, zanim jeszcze trafią do sklepów. Często powodem tego są niedopatrzenia pracowników sortujących i rozkładających towary. Mole spożywcze przedostają się w produktach, przechowywanych w niewłaściwych warunkach, do których należą: zanieczyszczenia, wilgoć i ciepło. Żywią się one produktami sypkimi takimi jak, mąka, kasza, ryż, makaron czy suszone owoce. Tam najczęściej składają jaja, z których wylęgają się białe lub jasno-kremowe larwy z brązowymi główkami. Natomiast mole ubraniowe z racji, że żywią się wełną, bawełną, skórą itp. przebywają, w magazynach z tekstyliami, na strychach i w szafach. Obydwa rodzaje tych owadów rzadko latają i unikają światła, więc znajdziemy je zazwyczaj w zacisznych, ciemnych miejscach.

Jak rozpoznać obecność moli i co robić?

Nadgryziona pestka słonecznika lub dziura w swetrze może oznaczać zalęgnięcię się moli. Białe cienkie nici, nieco inne od tych pajęczych, to także charakterystyczny znak obecności tychże szkodników. Kiedy znajdziesz taki ślad w którymś z produktów, należy go natychmiast wyrzucić oraz sprawdzić czy nie przedostały się do żywności będącej niedaleko. Następnie miejsce to, należy spryskać środkiem chemicznym do likwidacji owadów, bądź zastosować odstraszacz zapachowy. Specyfiki te znajdziemy w supermarketach i sklepach zoologicznych. W przypadku poważnej infestacji moli spożywczych, należy skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, która zwalczy gniazdo szkodników i zapobiegnie ich rozmnażaniu się. Jednak gdy działamy sami warto wiedzieć, co na mole działa odstraszająco.

Co na mole spożywcze i ubraniowe? Odstraszacze

Nie lubią one intensywnych, ostrych zapachów takich jak: lawenda, goździki, mięta czy cytrusy. Jest to więc dobry domowy sposób na ich przepędzenie, a przy tym bezpieczny dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do niektórych detergentów. Jednakże, zaopatrując się w jedną ze wcześniej wspomnianych zapachowych pułapek skuteczność może okazać się większa. Mają one bowiem klej, który powoduje, że mole zostają schwytane.

Jak zapobiec pojawieniu się moli?

Przede wszystkim sięgając po produkty z półek sklepowych, należy dokładnie sprawdzić, czy nie są one w naruszonym stanie. W domu, należy regularnie i dokładnie czyścić półki i szafki, w których przechowujemy sypkie produkty oraz pamiętać, że mole nie mają problemu z przegryzieniem kartonowych i foliowych opakowań.  Wyżej wspomniane produkty powinno się przechowywać w szczelnych słoikach lub plastikowych pojemnikach, które znajdować się będą w chłodnym i suchym miejscu.  Regularne wietrzenie na słońcu oraz szczotkowanie ubrań i tkanin umożliwia mechaniczne usunięcie jaj moli odzieżowych, które mole składają na powierzchni materiału.

Podsumowując, walka z molami wymaga uwagi na ślady ich obecności oraz konsekwentnych działań, aby je zwalczyć i zapobiec infestacji. Regularna kontrola, czyszczenie, oraz przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach są kluczowe dla pozbycia się tych szkodników.

Sprawdź także:

Renaturyzacja rzek

Redakcja ctn24.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?